Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Tansu Yıldırım
Köşe Yazarı
Tansu Yıldırım
 

Baraj korkusu...

BARAJ KORKUSU Geçtiğimiz günlerde genç kardeşlerim düşünüldüğü için üniversite sınavında barajın düşmesi konusu gündeme geldi. Ama bunu talep eden kişinin 73 yaşında ve 24 yıldır aynı koltukta oturması bana çok şaşırtıcı geldi. Bilmiyorum siz olaya nasıl bakıyorsunuz? Merak ediyorum “ Atam’ın bu cennet vatanı emanet ettiği gençleri “ gerçek anlamda ne kadar düşünüyoruz? Gençlerimizin ne kadar imkanları var, ne kadar umutlu ve mutlular? Bir tarafta her istediğine sahip olan lüks hayat yaşayan bir genç grup varken Bir tarafta hayallerini erken kaybeden imkansızlıklar içinde yaşamaya çalışan gençler var. Bir tarafta özel dersler, hocalar, son model bilgisayarlar – telefonlar varken bir tarafta çalışma masası dahi olmayan gençler – çocuklar var. Bir tarafta her gün başka ayakkabı giyen gençler varken bir tarafta aynı ayakkabıyı yaz – kış giymek zorunda olanlar var. O kadar çok yazacak şey var ki iki fotoğraf arasında, Bırakın aradaki 7 farkı bulmayı 70 tane fark yazılabilir. Anlayacağınız aradaki makas çok ama çok açılmış durumda, İmkânsızlık kol geziyor. Bana şahsi fikrimi soran olursa: Ben herkesin ( istisnai durumlar dışında,) üniversite eğitimini ( ön lisans, lisans hiç fark etmez ) alması, askerlik ( tabii erkekler için ) yapması taraftarıyım. İnsanların karakterlerinin, kişiliklerinin, hayata bakış açılarının ve vizyonlarının oluşması ve oturması için bence büyük önem teşkil etmektedir. Baraj konusuna gelirsek yaklaşık 2 yıldır yaşanan olağanüstü pandemi döneminde genç kardeşlerimiz sağlıklı bir eğitim dönemi geçiremediler, Bu hesaba katıldığında barajın düşürülmesi mantıksız durmuyor. Ama bir yandan da beni bizim jenarasyondaki arkadaşlarımız ( 1985 – 95 ) daha iyi anlayacak, bizler ne kadar çok net yapmak zorundaydık orta seviye üniversitelere gitmek için bile: ilk 45 -50 binde olmamız gerekiyordu. Bugün 200 - 220 binde bizim o üniversitelere yerleşebiliyorlar. Buradan baktığımızda bile eğitim sistemimizin ve başarı seviyesinin ne kadar gerilediğini görebiliyoruz da oraya girmeyeyim şimdi. Barajın düşürülmesi bir de milyonlarca işsiz olan genç kardeşimize yeni işsiz sayısının eklenmesini 2 ila 5 yıl erteleyecektir. Ayrıca hayatın her alanında baraj korkusunda olanlara umut verecektir. Ben üç farklı bakışta barajın düşürülmesini kendimce açıklamaya çalıştım. Siz hangisinden yanaysanız saygı duyuyorum. Son olarak 73 yaşında 24 yıldır aynı koltukta olan büyüğümüze gençleri düşünüp destek verdiği için çok teşekkür ediyorum ve Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in sözlerine, sevgi ve saygılarımı ekleyerek yazıma son vermek istiyorum. “ Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır, beceremediği halde makam-mevki işgal etmek en büyük ihanettir. “  
Ekleme Tarihi: 13 Ağustos 2021 - Cuma

Baraj korkusu...

BARAJ KORKUSU

Geçtiğimiz günlerde genç kardeşlerim düşünüldüğü için üniversite sınavında barajın düşmesi konusu gündeme geldi.

Ama bunu talep eden kişinin 73 yaşında ve 24 yıldır aynı koltukta oturması bana çok şaşırtıcı geldi. Bilmiyorum siz olaya nasıl bakıyorsunuz?

Merak ediyorum “ Atam’ın bu cennet vatanı emanet ettiği gençleri “ gerçek anlamda ne kadar düşünüyoruz?

Gençlerimizin ne kadar imkanları var, ne kadar umutlu ve mutlular?

Bir tarafta her istediğine sahip olan lüks hayat yaşayan bir genç grup varken

Bir tarafta hayallerini erken kaybeden imkansızlıklar içinde yaşamaya çalışan gençler var.

Bir tarafta özel dersler, hocalar, son model bilgisayarlar – telefonlar varken bir tarafta çalışma masası dahi olmayan gençler – çocuklar var.

Bir tarafta her gün başka ayakkabı giyen gençler varken bir tarafta aynı ayakkabıyı yaz – kış giymek zorunda olanlar var.

O kadar çok yazacak şey var ki iki fotoğraf arasında,

Bırakın aradaki 7 farkı bulmayı 70 tane fark yazılabilir.

Anlayacağınız aradaki makas çok ama çok açılmış durumda,

İmkânsızlık kol geziyor.

Bana şahsi fikrimi soran olursa:

Ben herkesin ( istisnai durumlar dışında,) üniversite eğitimini ( ön lisans, lisans hiç fark etmez ) alması, askerlik ( tabii erkekler için ) yapması taraftarıyım.

İnsanların karakterlerinin, kişiliklerinin, hayata bakış açılarının ve vizyonlarının oluşması ve oturması için bence büyük önem teşkil etmektedir.

Baraj konusuna gelirsek yaklaşık 2 yıldır yaşanan olağanüstü pandemi döneminde genç kardeşlerimiz sağlıklı bir eğitim dönemi geçiremediler,

Bu hesaba katıldığında barajın düşürülmesi mantıksız durmuyor.

Ama bir yandan da beni bizim jenarasyondaki arkadaşlarımız ( 1985 – 95 ) daha iyi anlayacak, bizler ne kadar çok net yapmak zorundaydık orta seviye üniversitelere gitmek için bile: ilk 45 -50 binde olmamız gerekiyordu.

Bugün 200 - 220 binde bizim o üniversitelere yerleşebiliyorlar.

Buradan baktığımızda bile eğitim sistemimizin ve başarı seviyesinin ne kadar gerilediğini görebiliyoruz da oraya girmeyeyim şimdi.

Barajın düşürülmesi bir de milyonlarca işsiz olan genç kardeşimize yeni işsiz sayısının eklenmesini 2 ila 5 yıl erteleyecektir.

Ayrıca hayatın her alanında baraj korkusunda olanlara umut verecektir.

Ben üç farklı bakışta barajın düşürülmesini kendimce açıklamaya çalıştım.

Siz hangisinden yanaysanız saygı duyuyorum.

Son olarak 73 yaşında 24 yıldır aynı koltukta olan büyüğümüze gençleri düşünüp destek verdiği için çok teşekkür ediyorum ve Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in sözlerine, sevgi ve saygılarımı ekleyerek yazıma son vermek istiyorum.

“ Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır, beceremediği halde makam-mevki işgal etmek en büyük ihanettir. “

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karar67.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.