Zonguldak Haber Girişi: 10.01.2022 - 10:56, Güncelleme: 10.01.2022 - 19:17

KGD gazetecileri kutladı

 

KGD gazetecileri kutladı

KGD gazetecileri kutladı
Zonguldak Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Emen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.   Başkan Emen kutlama mesajında, “"Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde 'Basın' adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar. Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar 'Basın Bayramı' olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır.   Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan biri, meslek ahlakından ve tarafsızlık ilkesinden taviz vermeyen bir basının varlığıdır. Geçmişten günümüze önemli bir gelişme gösteren, yazılı, görsel ve sanal basınımız, demokrasinin güçlenmesine ve açık toplum hedefine ulaşılmasına değerli katkılar sağlamaktadır.   İletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemelerle birlikte, insanlar tüm dünyadaki gelişmelere daha duyarlı ve haberlere daha hızlı ulaşabilir duruma gelmiş, basın her zamankinden daha etkin bir konuma ulaşmıştır.   Basın mensuplarımızın sorumluluğu her geçen gün artmaktadır. Basın mensuplarımız, sahip oldukları bu sorumluluk ile insan hakları, özel hayata saygı, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir.   Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalıdır. Demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için doğru ve tarafsız habercilik anlayışı ile basın özgürlüğü her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.   Bugün basınımız önemli ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır. Bu sorunların çözülmesi en büyük dileğimizdir.   Görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi, basın şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.   Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakarca çalışan gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."
KGD gazetecileri kutladı

Zonguldak Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Emen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

 

Başkan Emen kutlama mesajında, “"Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde 'Basın' adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar. Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar 'Basın Bayramı' olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

Bir ülkede demokrasileri güçlendiren ve geliştiren en etkin unsurlardan biri, meslek ahlakından ve tarafsızlık ilkesinden taviz vermeyen bir basının varlığıdır. Geçmişten günümüze önemli bir gelişme gösteren, yazılı, görsel ve sanal basınımız, demokrasinin güçlenmesine ve açık toplum hedefine ulaşılmasına değerli katkılar sağlamaktadır.

 

İletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemelerle birlikte, insanlar tüm dünyadaki gelişmelere daha duyarlı ve haberlere daha hızlı ulaşabilir duruma gelmiş, basın her zamankinden daha etkin bir konuma ulaşmıştır.

 

Basın mensuplarımızın sorumluluğu her geçen gün artmaktadır. Basın mensuplarımız, sahip oldukları bu sorumluluk ile insan hakları, özel hayata saygı, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir.

 

Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalıdır. Demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için doğru ve tarafsız habercilik anlayışı ile basın özgürlüğü her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

 

Bugün basınımız önemli ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır. Bu sorunların çözülmesi en büyük dileğimizdir.

 

Görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden gazetecilerimizi, basın şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakarca çalışan gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karar67.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.