Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 20:55 Bu haber 8023 kez okundu
 
Aday adayları müşteri mi? Tam bir topaç siyaseti!
Zonguldak Haberi
Aday adayları müşteri mi? Tam bir topaç siyaseti!

Zonguldak’ta siyasi partiler tek tek adaylarını açıklarken Cumhuriyet Halk Partisi’nde beklenen açıklamanın gecikmesi taban ve vatandaş kanadında tepki ile karşılanıyor. Tabandan yükselen bir başka ses ise ‘Aday adaylık başvurusu’ yapmayan isimlerin Ankara’da kulis yaparak sağlıklı karar alınmasına engel olduğu yönünde. Özellikle CHP’li olmayan Ali Uzun ve her seçim döneminde aday olan, spekülatif işlerde her seferinde parmağı olduğu dillerden dillere yayılan CHP’nin ‘Milli adayı’ Harun Akın’a karşı büyük bir tepki var.

“UZAKTAN KUMANDALI YÖNETİM”

Ankara’da yaşayan Akın’ın seçim dönemlerinde Zonguldak’ı dizayn hareketlerine girişmesi, her dönem ‘Uzaktan kumandalı’ yönetimler ile kendi lehine olacak şekilde algı yaratarak siyaseti yönlendirme çalışmaları yapan Harun Akın büyük tepki çekiyor. 

Bu güne kadar 5 kez İl Başkanı, 1 kez de milletvekili olma fırsatı verilen, CHP’yi bırakıp TDH saflarına geçtiğinde ‘CHP, Atatürk üzerinden siyaset yapıyor, AKP’yi iktidar yapan CHP’dir’ gibi CHP’yi karalayıcı söylemler de bulunan Harun Akın’ın ‘Topaç siyaseti ise ’ Ak Partililerin seçimleri kazanmak için ‘ellerini ovuşturmalarına’ neden oluyor.

36 GÜNLÜK İL BAŞKANIYDI

Bir dönem CHP’den aforoz edilmesiyle birlikte ‘Koltuksuz’ kalan Akın’ın Mustafa Sarıgül ile birlikte CHP’den istifa ederek Türkiye Değişim Hareketi Zonguldak İl Temsilcisi olması ise CHP tabanının hafızalarından hala silinmiş değil. Zonguldak’ta CHP’ye gönül veren seçmenler yine CHP’de yaşanabilecek olası bir değişimde Akın’ın tekrar taraf değiştirmesinden şüphelendiklerinin de altını çiziyor. Akın yine 36 günlük il başkanıyken milletvekilliği sevdası ile partisinden istifa etmiş ve teşkilatların toparlanmasına mani olmuştu.

“BORÇ ALDI ÜSTÜNE YATTI”

Harun Akın’ın akçeli işleri ise yine yerel medyada kendine yer bulmaya devam ediyor. Zonguldak’ta basın üzerinden dizayn hareketlerine ağırlık veren Akın ile ilgili iddialar ise 24 Haziran sürecinde bile medyaya yansımıştı. YENİ GÜN Gazetesi sahibi Akay Turhan köşe yazısında Harun Akın için, “Belediye başkanından borç aldı, üstüne yattı” şeklinde iddiada bulunuyor.

CHP’DEN ÜSTÜN MÜ?

Yine yerel medyaya yansıyan demeçlerde Akın’ın meşhur 2015 il kongresinde kendisini CHP’den üstün görerek yaptığı açıklamada, “Bu kadar nasıl oluyor da sabır gösterebiliyorum. Ben veda ediyorum. Benim CHP’ye verdiklerim, CHP’ye kattıklarım nasıl böyle unutulabiliyor? Zonguldak adına yazıklar olsun” ifadelerini kullanması ise tepki çekmişti.

ADAY ADAYLARI CHP MÜŞTERİSİ Mİ?

Diğer yandan CHP Genel Merkezi’nin belirlediği yasal süreç içerisinde aday adaylık başvurusu yapmayan Harun Akın’ın yine bu süreç içerisinde kendisini aday adaylarından üstün gören bu tavrı örgütte büyük rahatsızlık yaratmış durumda. Bu durum örgüt tabanında, “Süreç içerisinde ücretleri yatırarak başvuru yapan aday adaylarımız ‘fatura’ kesilmek suretiyle CHP’nin müşterisi olarak mı görülecek ” yorumlarını da beraberinde getirdi. Akın’ın ‘yasal süreç’ tanımaması ‘Demokrasi’ söylemlerini ön plana çıkaran CHP Genel Merkezin’de nasıl karşılandığı ise kamuoyunda merak edilen konular arasında yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aday, adayları, müşteri, mi?, Tam, bir, topaç, siyaseti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı